• Anasayfa
  • Isı Yalıtımı Hakkında
  • Isı Yalıtımı

       Isı Yalıtımı

 

İnsanoğlunun konforlu ve rahat bir yaşam sürebilmesi ortalama 20-23° C sıcaklık ve
% 50 bağıl neme sahip ortam şartlarında mümkün olabilir. Dört mevsimin bütün özelliklerini taşıyan ülkemizin pek çok bölgesinde kış aylarında dış ortam sıcaklıkları 20°C’nin oldukça altında seyreder. Yaz aylarında ise hava sıcaklıklarının 23°C’nin üstünde seyrettiği bölgemiz çoktur. Isıl enerji yüksek sıcaklık ortamından düşük sıcaklık ortamına transfer olur. Bu nedenle yapılarda; kışın enerji kayıpları, yazın ise istenmeyen enerji kazançları meydana gelir.

   STROTON UYGULAMA / EYMEN İNŞAAT KAYSERİ

 

Yapılarda ısı kayıp ve kazançlarının sınırlandırılması için yapılan işleme “ısı yalıtımı” adı verilir.
İskelet taşıyıcı sistem içerisinde nispeten ince duvarlara sahip binalarımızda düşük maliyetle ısıtma ve soğutma yapabilmek; küf, terleme ve korozyon gibi sıkıntılarla karşılaşmamak ve daha konforlu ortamlarda sağlıklı ve çevreyi kirletmeden yaşamak için etkin bir şekilde ısı yalıtımı kullanılarak binaların ısıl performanslarının iyileştirilmesi gerekmektedir.

 

Isı yalıtımının amacı, enerjiyi yaşam standartlarından taviz vererek tüketmek değil, enerjiyi mümkün olan en iyi verim şartlarında kullanmaktır. Yani gerekli yaşam şartlarını az enerji tüketerek, daha az maliyetle ve çevreye daha az zarar vererek sağlamaktır. 

 

Yapılarda ısı yalıtımı; enerjiden tasarruf sağlayarak gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre kirliliğini önler. Duvar, ısı köprüleri, zemin ve tavan yüzey sıcaklıklarının iç konfora olduğu kadar yapı kabuğu üzerinde de önemli etkileri vardır.

 

Yeterli ve doğru yalıtım; yaşam konforuna katkıda bulunur ve bina dokusunun korunmasına yardımcı olur. Korozyonu önleyerek bina ömrünün uzamasına katkıda bulunur. Rahat ve sağlıklı yaşam sadece doğru ısı ve nem şartlarına sahip olan mekanlarda mümkündür.